۱۴۰۱ جمعه ۲۱ مرداد
FA
دانشگاه اصفهان
برگزاری نشست هم اندیشی وحدت حوزه و دانشگاه در دانشگاه اصفهان
نشست هم اندیشی وحدت حوزه و دانشگاه با حضور علما و فضلای حوزه، استادان و مدیران ارشد دانشگاه های استان، چهارشنبه 24 آذر ماه سال جاری به میزبانی دانشگاه اصفهان در محل تالار همایش های پیامبراعظم(ص) برگزار شد.

 

نشست هم اندیشی وحدت حوزه و دانشگاه با حضور علما و فضلای حوزه، استادان و مدیران ارشد دانشگاه های استان، چهارشنبه 24 آذر ماه سال جاری به میزبانی دانشگاه اصفهان در محل تالار همایش های پیامبراعظم(ص) برگزار شد.

 

به گزارش وب سایت خبریuinews  دکتر حسین هرسیج سرپرست دانشگاه اصفهان ضمن بیان دیدگاه های خود پیرامون چگونگی تقویت وحدت بین این دو نهاد اظهار داشت: سوالی که مطرح می شود این است که چرا از ابتدای انقلاب اسلامی ایران تا کنون  دشمن به دنبال ترور شخصیت های بزرگوارای چون شهید مفتح، شهید مطهری، شهید بهشتی، شهید با هنر، شهید رجایی ، شهید تهرانی مقدم، شهید فخری زاده، شهید شهریاری و ... بوده است و پاسخی که به ذهن می رسد این است که همه این بزرگواران یک نقطه مشترک دارند و آن این است که در علم خود متخصص و عالم به زمان خود بودند و علمی داشتند که منجر به اقتدار و قدرت در عرصه های مختلف شده بود.

دکتر هرسیج در ادامه ضمن تشریح نظریه قدرت جوزف نای اندیشمند آمریکایی در خصوص قدرت اظهار داشت : در نظر اندیشمندان مختلف و به خصوص نای ، قدرت دارای سه وجه سخت، نرم و هوشمند است. حرکت جریان قدرت از منابع سخت آن شامل اجبارکنندگی، تهدید و استفاده از ابزار الات نظامی به سمت اقناع، تولید جذابیت و استفاده از ابزارهای نرم مانند فرهنگ، ارزش های سیاسی و مطلوبیت های سیاست خارجی و در نهایت استفاده از راهبردی بهینه و مدیریتی مدبرانه از منابع قدرت که از آن به قدرت هوشمند تعبیر می شود بوده است. این سیالیت، از حالتی به حالت دیگر در آمدن و تغییرات دائمی قدرت ناشی از جوهر قدرت و تغیرات ایجاد شده در بازیگران و محیط پیرامونی آن است، به طوری که مفهوم قدرت در هر زمانی در حال تغییر شکل و بازسازی خود مطابق با شرایط محیطی و بازیگران آن است.

دکتر هرسیج در ادامه تصریح نمود: جهوری اسلامی ایران از حیث نظامی قدرت تاثیرگذار منطقه هست و دشمن به دنبال تحدید نظامی و امنیتی ما نیست لذا اگر از نظر کمی بودجه نظامی ما قابل مقایسه با قدرت های بزرگ دنیا نیست ولی از نظر کیفی چنان امنیتی را ایجاد کردیم که موجب ارعاب دشمن شده است.

وی به تشریح استفاده از مدل های سوسیالیستی و لیرالیستی به عنوان اشتباه برخی از دولت های وقت ایران پرداخت و تصریح نمود: مشکلات جامعه امروز ما بر اساس اجرای مدل های مبتنی بر دین نیست بلکه به خاطر مدل های سوسیالیستی و لیبرالیستی برخی از دولت های گذشته است که متاسفانه تبعات آن را نظام مقدس جمهوری اسلامی می بیند.

دکتر هرسیج خاطرنشان کرد: دانشگاه و حوره باید به کمک هم بیایند و به دنبال راه اندازی یک مدل آلترناتیو باشند. اگر می خواهیم از نظر اقتصادی هم قدرت برتر شویم متفکرین دانشگاهی و حوزوی ما باید به فکر طراحی یک مدل مبتنی بر دین مبین اسلام باشند و نباید از مدل های اقتصادی وارداتی استفاده کنیم.  

وی در ادامه به تشریح اهمیت فضای مجازی به عنوان ابزاری برای قدرت پرداخت و تصریح نمود در این خصوص نیز متفکرین حوزه و دانشگاه باید در اغنا و حفظ افکار عمومی کوشش کنند زیرا نظام جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر مردم سالاری دینی است.

دکتر هرسیج همچنین ضمن تشریح بیانیه گام دوم انقلاب اظهار داشت: انتظار می رود دانشگاهیان و حوزیان به کمک هم ضمن شناسایی مسئله اقدام به ایده پردازی و ارایه مدل های مبتنی بر دین مبین اسلام در راستای بهبود وضعیت موجود باشند.

 شایان ذکر است در این مراسم، حجت اسلام و المسلمین قطبی مدیر مرکز خلاقیت و فناوری حوزه علمیه اصفهان، دکتر حسین ربانی استاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، حجت الاسلام و المسلمین علی ذوعلم مسئول دبیرخانه گام دوم انقلاب، دکتر حسین مطیع استاد دانشگاه صنعتی اصفهان، حجت الاسلام و المسلمین طاهایی رییس جامعه المصطفی واحد اصفهان و دکتر جعفری عضو هیات علمی گروه تاریخ دانشگاه اصفهان به بیان دیدگاه ها و نظرات خود در خصوص وحدت حوزه و دانشگاه پرداختند.

گفتنی است این مراسم با حضور علما و فضلای حوزه، استادان و مدیران ارشد دانشگاه های استان، چهارشنبه 24 آذر1400  از ساعت  19 تا 22 در محل تالار پیامبر اعظم(ص) دانشگاه اصفهان برگزار شد.

 
 
 
 
 
 
تاریخ:
1400/09/25
تعداد بازدید:
2264
منبع:
دانشگاه اصفهان
آدرس: اصفهان، میدان آزادی، دانشگاه اصفهان
کدپستی: 8174673441
تلفن: 2640-03137932128 تلفکس: 03136687396
Powered by DorsaPortal